1. Anasayfa
  2. Öneriler
  3. Belgesel | Aptallık Çağı
Belgesel | Aptallık Çağı

Belgesel | Aptallık Çağı

Tüketim, savaş, iklim değişikliği, petrol ve alternatifleri gibi temaların konu edildiği 2009 yapımı belgeselde, doğa - insan arasındaki çift yönlü ilişkinin 21. yüzyılda tek yönlü bir şekle bürünmesinden kaynaklanan sorunların gezegenimiz çapında ne gibi felaketlere doğru yol almakta olduğu 2055 yılından günümüze (belgesel için 2008'e) bakan bir öyküleştirmeyle işleniyor.

İzleyicileri bilinçlendirmeye odaklanılan yapımda, hükümetleri dünyadaki sıcaklık oranını iki derece düşürerek sabitlemeleri ve gezegenimizi insanlar ve diğer canlılar için yaşanabilir hale getirmeleri için global emisyon düzeylerini azaltacak uluslararası bağlayıcı anlaşmalar yapmaya teşvik etmek yönünde çeşitli önerilerde de bulunuluyor. 

2015'e kadar acil önlemlerin alınmaması durumunda dünyanın büyük bir felaketin geri döndürülemez başlangıcına gireceğinin öne sürüldüğü belgeselin etkileri 10 yıl sonrasında halen sürmekte... Maddi bir kaygı güdülmeyen belgesel ilk olarak yayımlandığı 2009 yılı ve sonrasında Türkiye'de ücretsiz olarak gösterime girmiş, ancak kimilerince yeterli tanıtım yapılması, kimilerince de ilgisiz kalınması nedeniyle beklenen ilgiyi görememekle eleştirilmişti.

Bilinen tek yaşam formunun bulunduğu dünya gezegenin öncelikli gündemi olmasına rağmen, asla gündemi meşgul edemeyen insanlığın varlığını sürdürüp sürdüremeyeceğine ilişkin çarpıcı bir gözlem olarak bu belgeseli öneriyoruz...

"Gezegeni tükettiğimizi bile bile neden hala bir şeyler yapmiyoruz. Yoksa insanlığı korunmaya değer bulmuyor muyuz?"
  • Orjinal İsmi: The Age of Stupid
  • Yönetmen: Franny Arsmtrong
  • Yapım: Lizzie Gillett
  • İlk Gösterim: 2009

Yorum Yazın

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın.