1. Anasayfa
  2. Öneriler
  3. Film | Fransız Devrimi
Film | Fransız Devrimi

Film | Fransız Devrimi

Fransız Devrimi'nin 200. yıldönümü olan 1989 yılında Fransa, Almanya, İtalya, İngiltere ve Kanada ortaklığında iki bölüm halinde çekilen ve toplamda 6 saati aşan filmde tüm dünyayı etkisi altına alan Fransız Devrimi’ne ilişkin ayrıntılı bir tablo çiziliyor.

Bilhassa 1789-1794 arasındaki sürece odaklanılan filmde, Bastille baskınından Maximilien Robespierre’in giyotindeki idamına dek geçen olaylar zinciri konu ediliyor. 

Maximilien Robespierre’in hikâyesinin yanı sıra, Louis de Saint-Just, Georges Jacques Danton, Camille Desmoulins, Marquis de Lafayette, Honoré Gabriel Riqueti de Mirabeau, Jean-Paul Marat, Marie-Antoinette, XVI. Louis gibi devrim sürecindeki başat karakterlerin hikâyelerine geniş bir şekilde yer verilen filmin senaryosu tarihçi Jean Tulard danışmanlığında hazırlanmıştır.

İlk bölümü Robert Enrico'nun, ikinci bölümü ise Richard T. Heffron yönetmenliğinde çekilen film, gösterime girdiği dönemde her ne kadar beklenen ilgiyi görmemiş olsa da, halen Fransız Devrimi’ne ilişkin çekilen en kapsamlı film olma özelliğini taşıyor…

 
La Révolution Française (Fransız Devrimi) | 1989
Yönetmenler
Robert Enrico, Richard T. Heffron
Oyuncular
Klaus Maria Brandauer, Jane Seymour, François Cluzet, Jean-François Balmer, Andrzej Seweryn, Marianne Basler, Peter Ustinov, Claudia Cardinale, Sam Neill, Vittorio Mezzogiorno, Jean-François Stévenin, Gabrielle Lazure...

Galeri

Yorum Yazın

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın.