1. Anasayfa
 2. Öneriler
 3. Öğrenciler İçin Zaman Yönetimi
Öğrenciler İçin Zaman Yönetimi

Öğrenciler İçin Zaman Yönetimi

Burcu Erbil-Çiftçi | Varlık Lisesi Eğitim Koordinatörlüğü
Bu içerikte öğrencilerin çalışmalarını etkili ve verimli bir şekilde yürütmeleri noktasında zaman yönetimine ilişkin önerilere yer verilmiştir. İçerik, ara tatil döneminde olan öğrenciler için ayrıca bir görselle de desteklenmiştir.

 

A. PLANLAMA

Zaman yönetiminin en önemli aşaması planlamadır. Ortaya çıkabilecek sorumluluklarınızı öngörmenizi ve bu sorumlulukları üstlenmeniz için gereken zamanı nasıl ayıracağınızı planlamayı içerir. Başarılı bir planlama ile güvende hisseder ve amaçlarınız doğrultusunda hareket edersiniz.
Planınızı oluştururken dikkat etmeniz gereken 5 husus vardır.

 

1. Büyük Resmi Görmek

Planınızın en genel çerçevesini çizmek için aşağıdaki sorulara yanıt verin.
 • Ne yapmam gerekiyor? (ödev/konu tekrarı)
 • Ne zaman tamamlamam gerekiyor? (zaman sınırı)
 • Ne kadar sürecek? (gereken zaman)
Bu sayede sorumluluklarınız arasındaki ilişkiyi görebilecek ve taslak bir plana sahip olacaksınız.
 

2. Takvimlendirmek

Yapılması gerekenleri ve zaman sınırlılıklarını saptadıktan sonra bunları bir takvime yerleştirmek işinizi kolaylaştıracaktır. Planlamanız gereken süre ne olursa olsun planlarınızı haftalık periyodlara göre oluşturun.
Geniş kapsamlı planlamalarda duvar panosu gibi yalnızca planınızı sergileyebileceğiniz panolar kullanmanın avantajlarını hatırlamakta yarar var. Bu sayede;
 • Önünüzdeki tüm bir dönemi görebilirsiniz.
 • Zaman sınırlılıklarının birbirleriyle nasıl bir ilişkide olduğunu tespit edebilirsiniz.
 • Panonuzda hızla göz gezdirerek yapmanız gerekenleri hatırlayabilirsiniz.
 • Akademik sorumluluklarınızın gözle görülür bir çerçevesini bu şekilde çizebilirsiniz.
Takvimlendirmek aktif bir süreçtir. Aktiviteler arasındaki farklılıkları göstermek için renk göstergeleri ve görsel materyal kullanabilirsiniz. Örneğin; bitiş tarihlerini kırmızı, başlangıçları yeşil renkle gösterebilirsiniz. Ünlem ya da uyarı işaretleri ya da soru işaretleriyle anlaşılmaz, muallak çalışmaları işaretleyebilirsiniz.
Başarınızı değerlendirerek ya da ortaya çıkan yeni çalışmalar hakkında daha fazla bilgi ekleyerek uzun dönem planınızı sürekli gözden geçirin.

 

3. Parçalara Ayırmak

Zamanınız üzerindeki kontrolünüzü artırmak üzere yapmanız gerekenleri yönetilebilir parçalara ayırın. Haftanın belirlediğiniz bir günü planlama için aşağıdaki stratejileri deneyin.
 

Haftayı Planlamak

Haftalık akademik çalışmanız iki geniş alana bölünecektir:
 • Okulda geçirdiğiniz zaman (dersler, ek çalışmalar, laboratuvar dersleri)
 • Kendi kendinize yürüttüğünüz çalışma aktiviteleriniz (ödev ve proje çalışmalarınız, okuma ve yazma çalışmalarınız)
Her hafta için günleri ve saatleri gösteren bir zaman çizelgesi hazırlayın. İlk olarak okulda geçirdiğiniz zamanı bu programa yerleştirin. Bu sayede diğer aktivitelere ayıracağınız zamanı görmeniz daha kolay olacaktır. Kasım, Şubat ve Nisan aylarındaki tatillerde okul zamanınızı da serbest zamanınıza ekleyerek planınızı güncellemeyi ihmal etmeyin. Bu gibi tatillerde, akademik yaşantınıza ilişkin ısınızı kaybetmemek adına okulda geçirdiğiniz süreyi artık sizin planlamanız gerektiğini unutmayın.
Şimdi kalan zamanınızı diğer aktivitelere bölüştürün. Yapmanız gereken akademik çalışmaları az sayıda uzun çalışma periyodlarında tamamlamaya çalışmayın. Tüm zamanınızı ve yapmanız gerekenleri daha üretken ve zinde olduğunuz zamanlamalara göre planlamanız veriminizi artıracaktır.
Örneğin;
 • Yazmanız gereken bir makale varsa tasarım aşamasını bir akşam saatinde gerçekleştirebilirsiniz.
 • Kütüphane ziyaretiniz için ders aralarınızı kullanabilirsiniz.
 • On dakikalık bir servis yolculuğunda kısa ders notlarınızı gözden geçirebilirsiniz.
Doğru görevleri doğru zaman aralıklarına sığdırmaya çalışın. Bir sunumu, yorgun olacağınızı bile bile günün son yarım saati içinde hazırlamaya kalkışmayın. Bu görevi layıkıyla tamamlamaya yetecek enerjinizin olduğu daha uygun bir zamana taşıyın. Böylesine dikkat gerektiren bir görev yerine bu gibi saatlerde notlarınızı organize etmek gibi daha sıradan çalışmalar yapabilirsiniz.
Haftanızı planlarken, uzun vadeli sorumluluklarınızla kısa dönemli sorumluluklarınız arasındaki dengeyi kurmayı unutmayın. Etkili zaman yönetimi, doğru zamanda doğru şeyi yapmaktan geçer.

 

Günü Planlamak

Her yeni gün yaklaştıkça, güncel olduğundan emin olmak için haftalık planınızı gözden geçirin. Etkinliklerinize odaklanmanıza yardımcı olacaksa, her gün için bir “yapılacaklar” listesi oluşturun.
Çalışma gününüzü disipline etmek için günlük planınızı kullanın.
Planınızı aktif olarak kullanın. Tamamlanan görevleri işaretleyin ve tamamlanmayanları kontrol edin.
Günlük planınızı fazla doldurmaktan kaçının –sadece gerçekçi görevleri tamamlamak için yola çıkın.

 

4. Öncelikleri Belirlemek

Bir hafta içinde bir seferde birden fazla görevi tamamlamanız gerekebilir. Bunları sıraya koymak, öncelikler listesi oluşturmak için bir yol bulun. Bir şeyin öncelikli olup olmadığını değerlendirmek için aşağıdaki grafiği kullanabilirsiniz. Tamamlamanız gereken her bir görev için grafiğe bir çarpı işareti koyun. İşaretlediğiniz görev sağ üst köşede ise (Önemli / Öncelikli) bu üst düzey bir önceliktir; sol alt köşede ise (Önceliksiz / Önemsiz), bu işi ilk etapta neden yapmayı düşündüğünüzü kendinize sormalısınız!
 

5. Gözden Geçirmek

Güncel olduğundan emin olmak için planlama stratejinizi sürekli gözden geçirmeniz önemlidir. Etkisiz bir zaman yöneticisi, her şey öncelikli ve önemli olduğu noktada harekete geçer –yani tüm işlerini grafiğin sağ üst köşesine yerleştirir. Ön planlamanızı yaparak, olası aksaklıkları ve tuzakları tahmin ederek bunlardan kaçınmaya çalışın.
 

B. ZAMANI KULLANMAK

Uzun süre çalışırken odaklanma sürenizi artırmanın ve düşüncelerinizi uyandırmanın yollarını bulmak önemlidir. Aşağıdaki ipuçları, çalışırken zihninizi taze ve aktif tutmanın yolları için işe yarayacaktır. Pasif davranışlardan kaçınmayı asla unutmayın. Aktif olarak çalışın, hedeflerinizi takip edin ve ulaşın.
 

1. Başlamak

Çalışmanızı planladığınız zamanda gerçekleştirilebildiğinizden emin olmak için oturumlar halinde çalışın. Çok büyük bir çalışmayı daha küçük çalışmalara bölün. Ayrıca, çalışmanızın kendisi hakkında net olduğunuzdan emin olun. Örneğin, ödev yapacaksanız kontrol günleri konusunda bir sıralama oluşturarak doğru başlangıcı yapıp yapmadığınızı değerlendirebilirsiniz. Net, ulaşılabilir ve isabetli hedefler belirlemek motivasyonunuzu önemli ölçüde artıracaktır.
 • Kesin bir bitiş noktası belirleyin.
 • Yoğun çalışmalar sonrası mutlaka dinlenmeyi unutmayın.
Yapmaktan hoşlanmadığınız çalışmalarınız varsa, ilk olarak bunları yapmaya çalışın. Daha ilgi çekici çalışmalarınıza dönebilmek için öncelikle bu gibi çalışmalara başlayın ve bitirin! Her şeyden önce, onları “yapılacaklar” listesinin sonuna koymaktan kaçının –aksi takdirde orada uzun süre kalacaklarını unutmayın!
 

2. Sürdürmek

Çalışmanıza çeşitlilik kattığınızdan emin olun. Aynı şeyi saatlerce yapmaktan kaçının; bu durum yorulmanıza yol açar ve üretkenliğinizi azaltır. Uzun çalışmaları, neleri başardığınızı kontrol etmek veya hedeflerinizi gözden geçirmek için parçalara ayırın. Doğal molalardan en iyi şekilde yararlanın; bir bölümün sonuna geldiğinizde duraklayın veya bir egzersizi tamamlayın. Kendinizi ödüllendirmek ve çalışma azminizi yeniden canlandırmak için bu fırsatları kullanın.
Konsantrasyonu sürdürmek için gerçekten zorlanıyorsanız, faaliyetlerinizi durdurun ve gözden geçirin. Net hedefler koymamış veya zihninizi aktif bir şekilde meşgul etmemiş olabilirsiniz.

 

3. Mola Vermek

İhtiyacınız olduğunda ve gerektiğinde mola verin. Bu, konsantrasyonunuz düştüğünde veya bilgisayar ekranına çok uzun süre baktığınız zaman olabilir. Ancak, ilginç bir televizyon programı veya arkadaşlarınızla konuşma gibi dikkat dağıtıcı şeylerden kaçınmaya çalışın. Zihninizi çalışmalarınıza odaklayın; bu, üretken ve odaklanmış bir şekilde çalışmaya devam etmek için önemlidir.
 

4. Gerektiğinde Durmak

Görevlerinizi tamamladıktan sonra çalışmayı bırakın. Başarı duygusunu hissedin ve bunu bir sonraki çalışma oturumunuza taşıyın. Bitiremeyeceğinizi veya uygun zamanı ayırmak için çok yorgun olabileceğinizi bildiğiniz şeylere başlamaktan kaçının. Boş zamanınız varsa, kendinizi ilginç bir şeyle ödüllendirin.

5. Kendi Engellerinize Takılmayın

Zamanı etkin kullanmaktan kaçınmamızın birçok nedeni vardır.
 • motivasyon eksikliği
 • düşük konsantrasyon
 • gürültülü çalışma ortamı bunlardan bazılarıdır.
Kişisel engellerinizi aşmada aktif olmaya çalışın. Daha az ilginç ya da zor görevleri görmezden geldiğinizi biliyorsanız, kendinizi daha teşvik edici çalışmalarla ödüllendirmeden hemen önce bunları tamamlayın.
 

ÖZET

Zaman organizasyonu kişisel bir süreçtir. Size uygun olan faaliyetlerini tespit etmenin ve planlamanın bir yolunu bulmanız gerekecektir. Yazılı listeleri tercih ediyorsanız kullanın. Planlardan ve diyagramlardan çalışmayı tercih ediyorsanız, bunları kullanın. Planlamaya yaklaşımınızı sürekli olarak düşünün.
 • Ne yapılması ve ne zaman yapılması gerektiği konusunda net olun.
 • Zaman içinde üretkenliğinizi ölçmenize yardımcı olması için bir dönem planlayıcısı kullanın.
 • Önümüzdeki hafta için net bir gündem belirlemek için bir hafta planlayıcısı kullanın.
 • Günlere ayırdığınız görevleri hatırlamak için 'yapılacaklar' listesini kullanın.
 • Gerçekçi hedefler belirleyerek ve bu hedeflere bağlı kalarak zamanı etkili bir şekilde kullanın.

Galeri

Yorum Yazın

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın.