1. Anasayfa
  2. VAP Nedir?
  3. VAP Hakkında
VAP Hakkında

VAP Hakkında

Varlık Akademi Projesi ve Varlık Akademi Programı’nın kısaltması olan VAP, felsefe kökenli bir eğitim anlayışının uygulanması, geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için sürdürülen bir projedir.

VAP, 2010 yılı Kasım ayı sonlarındaki bir arkadaş meclisi sohbetinde felsefe kökenli bir eğitimin uygulanması ve yaygınlaştırılması amacıyla kurulması kararlaştırılan ve 10 Mayıs 2011 tarihinde kurulan Varlık Eğitim Kurumları bünyesindeki Eğitim Koordinatörlüğü birimi tarafından yönetilir.

2011-2012 eğitim-öğretim yılından 2014-2015 eğitim-öğretim yılına dek faaliyetlerini bir dershane olarak sürdüren Varlık Eğitim Kurumları, 13 Mart 2014 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 6528 sayılı kanun ve 7 Eylül 2014 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği esasları doğrultusunda 2019-2020 eğitim-öğretim yılında bir özel liseye dönüşme taahhüdüyle 2015-2016 eğitim-öğretim yılından 2018-2019 eğitim-öğretim yılına dek Varlık Temel Lisesi olarak eğitim çalışmalarını gerçekleştirmiştir. 

2019-2020 eğitim-öğretim yılı itibariyle Özel Varlık Anadolu Lisesi olarak Ayrancı Mahallesi Reşat Nuri Caddesi Numara 108 Çankaya-Ankara adresinde faaliyetlerini sürdürecek olan Varlık Eğitim Kurumları'nın ismi kurucu ekibin felsefe kökenli bir eğitim-öğretim anlayışını benimsemesine vurgu yapmak amacıyla konulmuştur.

Eğitimi; amacı, içeriği, yöntemi, zamanlaması, mekânı ve sonuçlarıyla birlikte bir bütün olarak kavramaya odaklanan VAP'ta geliştirilen tüm yaklaşım ve uygulamalar dört temel ilke üzerine şekillenir. Bu ilkeler şu şekildedir:

 
  1. Eğitim felsefenin bir ürünüdür.
  2. Tüm insanlar zihinsel olarak eşittir.
  3. Eğitim, öncelikli olarak geçerli akıl yürütmelerle kurulan ilişkileri kavrama etkinliğidir.
  4. Eğitimin temel amacı, doğru ve düzgün düşünme esasları çerçevesinde dünyayı yorumlama tavrını kazanmak ve kazandırmaktır.


Bu doğrultuda bu site felsefe kökenli bir eğitim anlayışının geliştirilmesi ve yaygınlaştırılmasına bir ivme katmak amacıyla kurulmuştur. Sitemizde, VAP'ta bugüne dek elde edilen veri ve analizlerin, felsefe kökenli eğitim uygulamalarına ilişkin örneklerin, önerilerin ve üretilen eğitim materyallerinin paylaşımı ile eğitim etkinliğinin her bileşenine ilişkin çeşitli yazılar yayımlanacak ve ayrıca eğitim etkinlikleri hakkında duyurular da yer alacaktır.

Sitemiz, eğitimle ilgili herkesin eleştiri ve katkısına açık olup, eleştiri ve katkılarınızı yorum bölümlerimizden ya da e-posta adresimiz üzerine tarafımıza iletebilirsiniz.

Yorum Yazın

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın.